השקעה בנדל"ן מניב

ההגדרה של נדל”ן מניב היא פשוטה: נכס המעניק לבעליו תשואה לאורך זמן. הנכס יכול להיות דירה בודדת, בניין שלם, משרד, חנות, מרכז מסחרי, מבנה המשמש למפעל, בית אבות, אולם אירועים, חניון וכו’ – ובכל מקרה בעליו משכיר אותו ונהנה מתזרים מזומנים קבוע.

תשואה סולידית לטווח ארוך

השקעה בנדל”ן מניב מספקת לבעליה, ברוב המקרים, תשואה שנתית חד ספרתית. בשנים האחרונות התשואה הממוצעת בארץ היא כ- 4-5% כשמדובר בדירות מגורים וכ- 6-7% עבור נכסים מסחריים ומשרדים. כמובן שמדובר בממוצע שכן רמת התשואה המתקבלת מתפרשת על פני מנעד נרחב למדי, בעיקר בהתאם לאזור גיאוגרפי ולקשיחות הביקוש לדירות, משרדים, חנויות וכו’.

פרמטר נוסף המשפיע על התשואה הוא איכות הניהול: נכס שעומד ריק תקופות ממושכות מספק באופן טבעי תשואה נמוכה יותר, וכך גם נכס שמושקעים בו סכומים גבוהים על מנת לתחזק אותו ברמה סבירה (למשל, בעקבות בחירה לא נכונה של דיירים הגורמים נזקים וכשבעל הנכס לא מצליח לגבות מהם פיצוי הולם, או בשל השקעה בנכס ישן שתשתיותיו רעועות).

יתרונות ההשקעה בנדל”ן מניב באמצעות קרן נדל”ן

להשקעה בנדל”ן מניב באמצעות קרן נדל”ן ישנם שני יתרונות עיקריים:

ראשית, ניתן להשקיע גם סכומים נמוכים יחסית של כמה עשרות אלפי שקלים. אדם שברשותו, לשם הדוגמה, 100,000 ₪ לא יוכל להשקיע אותם בכוחות עצמו בנדל”ן מניב שכן בסכום זה אין אפשרות לקנות שום נכס, בעוד השקעת אותם 100,000 ₪ באמצעות קרן נדל”ן עשויה להניב רווח נאה של כמה אלפי שקלים בשנה.

יתרון משמעותי שני הוא המומחיות של אנשי הקרן בזיהוי הזדמנויות אטרקטיביות במיוחד בשוק הנדל”ן, וניהול איכותי של הנכסים הנשען על ניסיון רב וכלים מקצועיים יקרי ערך – שילוב שני אלה מבטיח תשואה גבוהה יותר מזו אליה מגיע ברוב המקרים אדם פרטי, גם אם יש לו זיקה לתחום הנדל”ן.

השיקולים לבחירת נכס

מי שמעדיף לנסות להשקיע בכוחות עצמו בנדל”ן מניב חייב לקחת בחשבון שורה ארוכה של פרמטרים ומגמות:

  • ראשית, כדאי לזהות את מצב הכלכלה בארץ ועוד יותר את הכיוון אליו מועדות פניה – מיתון מסתמן, למשל, מחייב זהירות מוגברת אבל גם גאות מופרזת חייבת להדליק נורות אזהרה.
  • שנית, יש לבחון את מיקום הנכס ובפרט להעדיף לא את האזורים המבוקשים ביותר כיום אלא דווקא את אלה שיהפכו לטרנד הבא.
  • עוד חשוב לבדוק היטב את איכות הנכס, את מצבו המשפטי, ואם קיימים שוכרים מהי איכותם והאם החוזה שלהם לא כולל מוקשים שונים.
השקעה בנדל”ן מניב
5 (100%) 2 vote[s]