משקיעים

יש לך סכום כסף פנוי ואתה מתלבט האם להשקיע אותו בנדל"ן?
ואם כן באיזה אפיק כדאי? אלה השאלות שעליכם לשאול את עצמכם... וגם התשובות.

האם אתם מומחים לנדל"ן?

מי שבאמתחתו ידע רחב היקף בכל הקשור לנדל"ן וניסיון עשיר בתחום יכול להשקיע ישירות בנכסים

שונים, הן דירות פרטיות והן נכסים מסחריים. לאדם הממוצע שאינו בקיא באספקטים השונים והמורכבים הקשורים להשקעה בנדל"ן, כדוגמת היבטים תכנוניים, סוגיות משפטיות, נושאי מיסוי וכמובן הפן הפיננסי, מוטב להשקיע את כספו באמצעות קרן השקעות בנדל"ן. מהו נדל"ן מניב והאם כדאי להשקיע בו? נדל"ן מניב הוא נכס המספק תזרים מזומנים קבוע כל עוד מחזיקים בו מניב תשואה. כדאיות ההשקעה בנכסים אלה נקבעת על פי שיעור התשואה השנתי, המחושבת כגובה דמי השכירות בניכוי ההוצאות ביחס לעלות רכישת הנכס. בשנים האחרונות תוחלת התשואה מנדל"ן מניבה לבעליו נעה סביב ה- 3-6% בממוצע – תשואה סבירה, שמזרימה אל כיסי המשקיעים סכומי כסף קבועים לאורך תקופה ההחזקה בנכס. לעומת זאת, מיזמי בנייה במסגרת התחדשות עירונית (תמ"א 38) מציעים תשואות גבוהות יותר שיכולות לנוע בין 10-15% לשנה.
buildings

איך לבחור קרן השקעות?

ישנם שני פרמטרים עיקריים לבחירה מושכלת בקרן השקעות – התחום בו היא מתמחה ומידת האמינות שלה. לגבי האמינות, מומלץ לבחון היטב את קברניטי הקרן וכן פרויקטים קודמים בהם השקיעה על מנת לוודא שהיא אכן עומדת בהתחייבויותיה למשקיעים, וכן רצוי להעדיף קרנות המקפידות על שקיפות מלאה וסינון קפדני של פרויקטים בהם היא לוקחת חלק.

מה הבנק אומר?

פרמטר קריטי נוסף שעליך לבחון כמשקיע הינו הליווי בנקאי: פרויקט שזוכה לליווי בנקאי הוא פרויקט שנבחן בקפידה יתרה על ידי אנשי המקצוע והמערכות הבנקאיות ונמצא כמשתלם ובטוח להשקעה. כמובן שגם קרן השקעות בנדל"ן בוחנת פרויקטים על פי מדדים מחמירים, עדכניים ומגוונים, אך בעסקאות מורכבות כמו בשוק הנדל"ן קיים צורך מובהק בהישענות על רשת ביטחון כפולה שבסופו של דבר תגדיל את הסיכויים להצלחת הפרויקט ורווחיותו.

איכות היזם

תחום הבנייה, ובפרט פרויקטים של תמ"א 38, מושכים יזמים רבים המבקשים לקחת חלק ב"חגיגת" הנדל"ן וברווחיות הצפויה מתחום זה – אולם חלקם אינם מקצועיים דיי בפרויקטים מסוג זה ויתרה מכך יתכן שחסרי ניסיון, איתנות פיננסית וידע בתהליכים הרגולטוריים הדרושים להשלמת הפרויקט, שכן בכישלונם עלולים המשקיעים לשלם שכר לימוד יקר.
המסקנה: העדיפו פרויקטים שבהם היזם נבחר בקפידה ודקדקנות ע"י קרן ההשקעות וכי הוא בעל ניסיון מוכח, מוניטין וכי הפרויקט מתאים למידותיו.

לוקיישן

מרכיב חשוב אחר בהצלחת הפרויקטים בתחום הבנייה הוא הלוקיישן ומבחינה זו המשוואה פשוטה: ככל שהפרויקט קרוב יותר ללב גוש דן, כך הביקוש לדירות ער יותר ורמת הסיכון פוחתת. משוואה זו רלוונטית במיוחד לגבי פרויקטים של תמ"א 38, שכן עלות הבנייה נשארת קבועה ואילו מחירי הדירות נוסקים מעלה

מלאו את הטופס הבא להצטרפות למאגר המשקיעים שלנו