השקעות בנדל"ן בחו"ל - ארצות הברית מול אירופה

אם עד לפני שנים עוד הייתה נפוצה ההתלבטות אם להשקיע בנדל”ן בחו”ל או להישאר בגבולות ישראל, הרי שכיום יותר ויותר ישראלים מבינים שמוטב להשקיע מעבר לים (בגלל רמת המחירים הגבוהה מאוד בארץ שמקשה על הגעה לתשואה סבירה, בגלל הכבדת המיסוי על נדל”ן להשקעה ועוד). בהתאם, נדרשת התעמקות רבה יותר בסוגיות הקשורות בהשקעה בנדל”ן בחו”ל ובפרט נשאלת השאלה איפה כדאי לבצע את ההשקעה בנכס מניב כזה או אחר, בארה”ב או באירופה.

באופן טבעי גם ארה”ב וגם אירופה אינן ישויות הומוגניות. ניו יורק שונה משמעותית מעיר קטנה אי שם בטקסס, לונדון אינה אתונה, ולמעשה גם כשמתמקדים יותר ישנה שונות בלתי מבוטלת, למשל בין שכונות שונות במדריד לבין עצמן ובאופן דומה בין אזור אחד במיאמי לשני.

אבל גם כך, השורה התחתונה היא שכדאי להעדיף השקעות בנדל”ן בארה”ב, וזאת מהסיבות הבאות:

איפה יש יותר יציבות פוליטית?

דונלד טראמפ הוא אולי אישיות שנויה במחלוקת, אבל דבר אחד בטוח: הוא יכהן כנשיא ארה”ב עד תחילת 2021, כך שלארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות מובטחות עכשיו 4 שנים של יציבות פוליטית. באירופה, לעומת זאת, אי הוודאות משמעותית יחסית. בריטניה פרשה מגוש האירו, איטליה מאיימת לפרוש גם היא, ספרד לא מצליחה להתאושש מהמשבר הכלכלי של העשור הקודם וכך גם יוון ואירלנד, בצרפת ובגרמניה טרודים מאוד בסוגיית היחס למוסלמים, ובסך הכל היבשת הקלאסית לא בטוחה מהי הדרך הנכונה עבורה, מכל הבחינות.

מאחר שחוסר יציבות פוליטית משפיע לרעה גם על שוק הנדל”ן, להשקעה בארה”ב יש מבחינה זו יתרון משמעותי על השקעה באירופה.

אינדיקציות כלכליות חשובות

שורה ארוכה של נתונים כלכליים שנאספו במהלך 2016 מעידה על מגמה חיובית מאוד של כלכלת ארה”ב באופן כללי ובפרט של שוק הנדל”ן במדינת ענק זו.

כך למשל בקיץ 2016 הבנק המרכזי בארה”ב חזה צמיחה גבוהה יחסית, כשהבסיס לתחזית האופטימית היא שוק הנדל”ן. דוגמה נוספת היא זינוק דרמטי בכמות אישורי הבנייה שניתנו בארה”ב לבתים פרטיים (באריזונה למשל העלייה הייתה בשיעור 25% וכך גם במסצ’וסטס), ומדד רלוונטי נוסף הוא העלייה המתמשכת במדד הארכיטקטים שמהווה אף הוא אינדיקציה למגמת התרחבות הן של שוק הנדל”ן והן של הכלכלה האמריקאית באופן כללי.

המסקנה: מי שישקיע עכשיו בנדל”ן בארה”ב צפוי ליהנות מתשואה נאה בזכות העלייה בביקוש לנכסים.

האם שער היורו הנמוך מספק הזדמנויות באירופה?

שער היורו נמצא בשפל, ואם נתרגם את מחירי הדירות ברחבי אירופה לשקלים הרי שניתן למצוא נכסים איכותיים במחיר נמוך יחסית. למי שרוצה לרכוש דירת מגורים, שער היורו הנמוך מספק באופן טבעי הזדמנות טובה מאוד להגיע לנכס מרשים בעלות אטרקטיבית, אבל כשהמטרה היא רכישת נדל”ן להשקעה שער היורו הנוכחי לא מהווה בהכרח יתרון, שכן גם מימוש ההשקעה יתבצע במטבע זה והסכום שנקבל יהיה גם הוא נמוך יחסית.

בכל מקרה חשוב לזכור שכאמור שוק הנדל”ן בארה”ב אינו הומוגני, ולפעמים ייתכנו הבדלים משמעותיים אפילו בין רחובות סמוכים, כך שכדי להגיע להזדמנויות המשתלמות ביותר מומלץ להיעזר באנשי מקצוע מנוסים שמתמחים בהשקעות נדל”ן בארצות הברית.

אולי יעניין אותך גם:

נשמח אם תדרגו 🙂