כיצד הלגליזציה השפיעה על מחירי הנכסים בארה”ב

ב-29.5.2013 התרחש אירוע חשוב במיוחד בארצות הברית: מושל מדינת קולורדו חתם על מספר חוקים שאפשרו גידול קנאביס ומכירת מריחואנה במדינה גם למטרות הנאה ולא רק לשימושים רפואיים. השינוי הדרמטי היה תוצאה של משאל עם משנת 2012 שהסתיים ברוב של 55% בעד לגליזציה, ומאז הצטרפו אל קולורדו עוד כמה וכמה מדינות בארה”ב ובהן קליפורניה, וושינגטון, אורגון, נבאדה, מסצ’וסטס וגם בוושינגטון הבירה אושרה הצעה 64 שהופכת את הקנאביס לחוקי (בתנאים מסוימים).

ללגליזציה, שעפ”י הערכות שונות צפויה להתרחב למדינות נוספות, השפעות רחבות היקף ובפרט הן משנות גם את שוק הנדל”ן בארצות הברית.

עסקי המריחואנה מחפשים בית – וערך הנדל”ן המסחרי מזנק

השפעה אחת של הלגליזציה בכל אותן מדינות על נדל”ן בארה”ב היא השפעה ישירה: העסקים השונים בתחום הקנאביס – בין אם מדובר במקומות שמגדלים את הצמח רב היתרונות, בין אם מדובר במאפייה שמייצרת עוגיות מריחואנה ובין אם זהו עסק אחר בשרשרת האספקה של המוצרים השונים שניתן להפיק מקנאביס – זקוקים באופן טבעי למקום לפעול בו.

מגבלות שונות הקשורות לחוקי השכרת נכסים שעדיין לא עודכנו מצמצמות את היצע הנדל”ן בארה”ב שעסקי הקנאביס רשאים לשכור. ישנן גם הגבלות הקשורות למימון בנקאי של עסקאות נדל”ן שכאלה, ומאחר שעסקי הקנאביס פורחים מאז הלגליזציה והביקוש לנדל”ן מסחרי מתאים נמצא במגמת עלייה מואצת, התוצאה באופן טבעי היא עליית מחירים.

דוגמה אחת מתוך רבות היא שטח של 10 דונם בקליפורניה, שנרכש ב-2015 תמורת 360,000 דולר, וב-2016 כבר הוצעו תמורתו לא פחות ממיליון דולר! בפורטלנד דמי השכירות המקובלים עבור נדל”ן תעשייתי הם כ-5 דולר (לרגל רבועה, מידה אמריקאית ששווה ל-929 סמ”ר) אבל עסקי קנאביס נדרשים – ומסכימים – לשלם בין 12 ל-18 דולר. בהתאם הפכו שטחים מסחריים שמתאימים לגידול קנאביס ושאר פעילות עסקית סביב הצמח לאופציה מבוקשת של השקעה בנדל”ן בארה”ב, ובכל מקום שבו צפויה לגליזציה, נרשמים גידול בהשקעות ואיתו עליות מחירים.

איפה עוד צפויה לגליזציה?

על-מנת לאתר השקעות נדל”ן בארה”ב שיהפכו למתגמלות במיוחד בעקבות התרחבות מגמת הלגליזציה, כדאי לעקוב אחרי ההתפתחויות במדינות שבהן עושה רושם שאישור הקנאביס קרוב. נכון לקיץ 2017 מדובר על המדינות ורמונט, ניו ג’רזי, דלאוור, רוד איילנד, אילינוי, מישיגן ורוד איילנד, אם כי חשוב להדגיש שבחלק מהמדינות הנ”ל מתנהל מאבק ציבורי עז, כך שמי שישקיע בנדל”ן בארצות הברית רק על סמך הציפייה להפיכת הקנאביס לחוקי עלול גם להפסיד כסף.

השפעות מיטיבות נוספות של הפיכת הקנאביס לחוקי על שוק הנדל”ן בארה”ב

ללגליזציה, מגמה שהתחזקה מאוד בזכות מחקרים רבים שהוכיחו כי צריכת מריחואנה אינה מסוכנת ובוודאי שלא יותר מאלכוהול, ישנן השפעות מיטיבות נוספות על שווקי נדל”ן בארצות הברית ובפרט כמובן במדינות שכבר אישרו שימוש בקנאביס.

מחקר שנערך בקולורדו לאחר מספר שנות לגליזציה ואשר הוצג לוועדה למאבק בנגע הסמים והאלכוהול של הכנסת, גילה שבמדינה שבמערב ארה”ב נרשמה ירידה בלתי מבוטלת בהיקף הפשיעה (אם כי כדאי לדעת שגם עלייה במספר תאונות הדרכים שבעקבותיהן נמצאה רמה משמעותית של THC, החומר הפעיל במריחואנה, בדמו של הנהג). לנתוני פשיעה משופרים ישנה השפעה חיובית על הביקוש לנדל”ן באותו אזור, כך שגם אם מדובר בממצאים ראשוניים, בהחלט סביר להניח שבמדינות שמאשרות שימוש בקנאביס נראה עלייה בביקוש לדירות ובתים להשכרה.

נתונים ראשוניים לגבי כלכלת קולורדו, שהייתה כאמור הראשונה לבצע לגליזציה ולכן היא גם זו שנמצאת במרכזם של מחקרים רבים יחסית, מעודדים אף הם: היקף המסחר במוצרי הקנאביס, ואיתו המסים שנכנסים לקופת המדינה, נמצאים במגמת עלייה מתמדת, רמת האבטלה ירדה (לא מעט בזכות הקמת עסקים רבים בתחום), ובאופן כללי הכלכלה נהנית מתנופה בזכות העסקים החדשים שמושווים לסטארט-אפים.

כל אלה מושכים מן הסתם אוכלוסייה חזקה למדינות שבהן הקנאביס הוא חלק טבעי מהחיים, ומאחר שכשמחפשים השקעות נדל”ן בארה”ב אחד הפרמטרים הוא איכות האוכלוסייה, זוהי סיבה טובה נוספת לעקוב אחרי מגמת הלגליזציה ולהשתמש באינפורמציה יקרת הערך כדי לאתר השקעה בנדל”ן בארה”ב שתהווה נכס מניב ומקור לנחת רבה.

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:
כיצד לבחור היכן להשקיע?
נדל”ן בארה”ב
נדל”ן בניו יורק – למקסם רווחים

נשמח אם תדרגו 🙂