האם עדיף להשקיע בחו"ל כרגע?

כל מי שרוצה להשקיע בנדל”ן – ויותר ויותר ישראלים רוצים ליהנות מהיתרונות הרבים של השקעה בנדל”ן – שואל את עצמו האם בנקודת הזמן הנוכחית כדאי לרכוש נכס בארץ או שמא עדיף להשקיע בחו”ל.

אחד השיקולים החשובים בדרך להחלטה מושכלת הוא הרגולציה, ובפרט השינויים המשמעותיים ברגולציה כאן בישראל.

מה השתנה מבחינת הרגולציה בישראל ומה צפוי להתרחש בעתיד?

רגולציה היא רכיב בלתי נפרד מחלק נכבד מהשווקים הכלכליים בימינו. גם בעולם שדוגל בשוק חופשי ובמינימום מעורבות ממשלתית, נדרש במקרים רבים פיקוח מצד הרשויות ובפרט מניעת כשלי שוק שפוגעים בטובת כלל האזרחים.

במיוחד זהו המצב בשוק הנדל”ן בישראל: עליות המחירים המשמעותיות בעשור האחרון מקשות על שכבות רבות באוכלוסייה להגיע לדירה משלהן, ומאחר שחלק גדול מהקרקעות הפנויות בארץ שייכות למדינה, כלומר המדינה מהווה ממילא שחקן מרכזי בשוק, אך טבעי הוא שתהיה גם רגולציה.

בנוסף נדרשים הפוליטיקאים להציג לציבור הרחב עשייה ודאגה לכולם, ובחלק מהמקרים התוצאה היא פתרונות שנויים במחלוקת כמו מע”מ 0 שיזם שר האוצר הקודם יאיר לפיד ומיסוי על דירה שלישית שהגה שר האוצר הנוכחי משה כחלון.

הבעיה היא שאי היציבות הפוליטית והיעדר המחשבה לטווח ארוך מובילות לשינויים רגולטוריים תכופים מדי, ולאי ודאות גבוהה מדי עבור המשקיעים – ובהתאם מסתמנת מגמה מובהקת של מעבר השקעות בנדל”ן לחו”ל.

בארץ: תוכניות שלא מתממשות עקב תכנון לקוי

לצד ההכבדה על השקעות נדל”ן בישראל – באמצעות כאמור המיסוי על הדירה השלישית, כשבנוסף אי היציבות הפוליטית בעקבות החקירות בהן נתון ראש הממשלה בנימין נתניהו עלולה להוביל את שר האוצר משה כחלון לצעדים פופוליסטיים שונים כנגד המשקיעים – יוצר עודף הרגולציה קושי נוסף שמשפיע על כל שוק הנדל”ן, הן על מי שרוכש דירה למטרת מגורים ועל רוכשי הדירות להשקעה.

הכוונה היא לתכנון הלקוי שגורם לכך שתוכניות רבות כלל לא יתממשו.

דוגמה טובה לכך היא תוכנית הדגל של כחלון, “מחיר למשתכן”. מכרזים רבים במסגרת תוכנית זו נכשלו, כשרק בפברואר 2017 דווח על 1,000 יחידות דיור בסכנין וברמלה שלא הוגשה ולו הצעה אחת לבנותן, ובנוסף גם קרן המטבע העולמית מתחה ביקורת על התוכנית.

תחום נוסף שבו קשיים תכנוניים מקשים על יזמי נדל”ן בארץ, ועל כן גם על השקעה בנדל”ן בישראל, הוא תמ”א 38 – תוכנית שהחלה כהבטחה גדולה אולם המימוש שלה נתקל בחסמים רבים ובפרט חוסר אחידות בין רשויות מקומיות שונות ושינויי מדיניות גם בהתנהלות של אותה רשות מקומית עצמה.

למה ארה”ב היא יעד מועדף להשקעות בנדל”ן?

בארה”ב, לעומת זאת, גם חילופי שלטון לא מערערים באופן גס מדי את היסודות עליהם בנויה הכלכלה האמריקאית, ובפרט מינימום רגולציה ורק כזו הכרחית באמת – מה שהופך את ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות ליעד מועדף לכל מי שמחפש השקעה בנדל”ן שתניב תשואות גבוהות ויציבות.

בפרט מסתמנת השנה הקרובה, 2017, כטיימינג מוצלח מאוד להשקיע בנדל”ן האמריקאי: אמנם ישנה לא מעט ביקורת על אישיותו של הנשיא החדש, אבל עבור הכלכלה האמריקאית כניסתו של דונלד טראמפ לבית הלבן היא בשורה טובה מאוד, וככל שהכלכלה תהפוך לאיתנה יותר כך יתחזק גם שוק הנדל”ן במדינה הענקית. בנוסף כבר הצהיר טראמפ כי בכוונתו להקל על הרגולציה ועל המשקיעים – עוד סיבה להעדיף נכון לעכשיו השקעות בארה”ב, ויפה שעה אחת קודם עוד לפני שמחירים הופכים גבוהים במיוחד.

במיוחד כדאי להשקיע בנדל”ן בניו יורק ובניו ג’רזי, האחות הקטנה של ניו יורק שמתחילה להתפתח בקצב מואץ – מקומות שמעודדים יזמות באופן כללי ובפרט בנייה, ובהתאם ניתן למצוא בהם הזדמנויות נדל”ניות מתגמלות מאוד.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

טרנדים נדל”ניים לשים אליהם לב ב2017

כיצד לבחור היכן להשקיע

השקעה בנדל”ן בחו”ל – ארה”ב מול אירופה

נשמח אם תדרגו 🙂