השקעה בנדל"ן מסחרי

אמנם רוב ההשקעות בנדל”ן הן בדירות מגורים אולם גם משרדים, חנויות, מחסנים, חניונים, קליניקות, אולמות אירועים, מבני תעשייה ובאופן כללי כל הנכסים הנכללים בהגדרה נדל”ן מסחרי מהווים אפיק השקעה שבהחלט עשוי להתגלות כמשתלם.

יתרונות ההשקעות בנדל”ן מסחרי

להשקעה בנדל”ן מסחרי מספר יתרונות משמעותיים: הראשון הוא האמינות הגבוהה יותר של השוכרים – אמנם גם דירת מגורים ניתן להשכיר לאנשים איכותיים ובפרט אם הדירה ממוקמת באזור המתאפיין באוכלוסייה מהשכבות הסוציואקונומיות הגבוהות, וכמובן שגם עסק ששוכר משרד עלול להתגלות כבעייתי, בין אם בשל האישיות של בעליו ובין אם בשל תמורות עסקיות שגורמות לו להפסדים ולקושי לשלם את שכר הדירה, אולם באופן כללי קל יותר לזהות מלכתחילה את רמת האמינות של השוכרים הפוטנציאליים ולבחור מתוכם את אלה שיבטיחו תזרים מזומנים קבוע לאורך שנים רבות.

היתרון השני הוא היעדר הצורך לחפש שוכרים חדשים לעתים קרובות מדי, שכן בכל הקשור לנדל”ן מסחרי ברוב המקרים חוזי השכירות נחתמים לתקופה ארוכה יחסית בת מספר שנים.

עוד יתרון הוא היכולת לרכוש נכסים במחיר נמוך יחסית, ובפרט ביחס למחירי הדירות בארץ שהפכו גבוהים מאוד בשנים האחרונות.

חשיבות המיקום

המפתח העיקרי להצלחת השקעה בנדל”ן הוא הלוקיישן – כך לגבי נדל”ן למגורים וכך גם לגבי נדל”ן מסחרי.

בפרט חשוב להקדיש תשומת לב רבה כשמדובר בבנייני משרדים, משרדים או חנויות במתחמים שנמצאים בשלב ההקמה ועדיין לא ברור לחלוטין עד כמה הם יהיו אטרקטיביים בעיני קהל הלקוחות הרלוונטי.

מצד שני זיהוי מוקדם של מוקד עסקים ומסחר שנמצא עדיין בבנייה עשוי להוביל אתכם לנכס משובח במיוחד במחיר אטרקטיבי, כך שתיהנו גם מתשואה גבוהה במיוחד וגם מעליית ערכו של הנכס במידה ניכרת לאורך השנים.

האם שוק הנדל”ן המסחרי מושפע ממשברים כלכליים?

כמובן שגם השקעה בנדל”ן בעל אופי מסחרי עלולה להיות מושפעת מתנודות כלכליות ובפרט ממשברים. כפי שמחירי הדירות והבתים בארה”ב צנחו בשיעור דרמטי ב-2007 בעקבות משבר ה”סאב פריים”, כך גם שוק הנדל”ן המסחרי העולמי סבל מירידה של ממש בהיקף העסקאות – אם ב-2007 עמד היקף העסקאות בתחום על למעלה מטריליון דולר הרי שב-2008 הוא כבר התייצב על כ-435 מיליארדי דולרים “בלבד”.

כל משבר כלכלי, בין אם כללי ובין אם כזה הפוגע בענף מסוים, מוריד את הביקוש לנדל”ן מסחרי ועלול להקשות על בעלי נכסים שכאלה ליהנות מתשואה מתגמלת או לממש את הנכס שרכשו. יחד עם זאת כדאי לזכור כי בטווח הרחוק הפעילות העסקית, ובפרט בחצי הכדור המערבי ובמדינות המפותחות, לא מפסיקה להתרחב ובהתאם גדל גם הביקוש לנדל”ן מסחרי כך שאין צורך להיכנס ללחץ בעקבות משבר כזה או אחר אלא מוטב להישיר מבט אל האופק הנדל”ני שמניב רווחים נאים.

 

נשמח אם תדרגו 🙂