השפעת הברקזיט על עולם הנדל”ן ועל ארה”ב בפרט

הבחירה של העם הבריטי לצאת מהאיחוד האירופי – “הברקזיט” – כבר מחוללת, ועוד תחולל, שינויים משמעותיים בעולם. מן הסתם גם כיום, יותר משנה לאחר משאל העם, חלק בלתי מבוטל מהתמורות בעקבות ההחלטה הדרמטית, שהתקבלה ברוב זעום (51.9% מהקולות), עדיין לא ברורות גם למומחים, אבל את השפעות הברקזיט על עולם הנדל”ן, ובפרט בארה”ב, כבר ניתן לראות.

אי ודאות – אבל גם יציבות

באופן טבעי הפרישה של בריטניה, אחת המדינות הגדולות והחשובות באיחוד האירופי, מייצרת רמת אי ודאות גבוהה למדי באשר לעתידה של היבשת הקלאסית – אבל מומחים מעריכים שלמרות זאת בטווח הארוך תישמר היציבות.

הסיבה העיקרית לכך היא המשבר העמוק של 2008, שהחל כזכור בקריסת שוק הנדל”ן בארה”ב שנה קודם לכן עקב המדיניות חסרת האחריות של הבנקים הגדולים וחברות נוספות למתן משכנתאות, שחילקו הלוואות מסוכנות (“משכנתאות סאב-פריים”) בהיקפים גדולים, ללא בטחונות – וכשהלווים לא עמדו בהחזרים, השוק הוצף בבת אחת בדירות ובתים והמחירים צנחו בעשרות אחוזים. המשבר הנדל”ני הפך עד מהרה למשבר פיננסי שיצא מגבולות ארה”ב, ופגע במידה ניכרת בכלכלות רבות בעולם, אבל כעת, עשור אחרי, המערכת הפיננסית הגלובלית כבר הפיקה לקחים ועל כן מסוגלת להתמודד טוב יותר גם עם מצבים מעוררי אי ודאות כמו הברקזיט.

כשהעולם הופך סוער חשוב יותר למצוא עוגנים בטוחים

כאמור הצפי הוא שפרישתה של הממלכה המאוחדת מהאיחוד האירופי, אחרי 44 שנים של חברות באיחוד, לא תזעזע יתר על המידה את העולם, אם כי מצד שני אי אפשר להתעלם לגמרי מהתרחיש לפיו מדינות נוספות ילכו בעקבות בריטניה ויצאו אף הן מהאיחוד. במקרה שכזה מעמדו של האירו עשוי להתערער משמעותית, ובהחלט תיתכן פגיעה ביציבות הפיננסית באופן כללי.

בהתאם, על-מנת למזער את הסיכונים, ההמלצה היא לחפש עוגנים בטוחים – ושוק הנדל”ן בארה”ב הוא אחד העוגנים היציבים ביותר בימים אלה. סיבה אחת לכך היא התשואות הצנועות, שגם הולכות ופוחתות, שמציע שוק ההון בארה”ב: במצב שבו התשואה הממוצעת על אגרות חוב ממשלתיות ל-10 שנים היא כ-1.5% בלבד, אך טבעי שהמשקיעים יוותרו על האופציה הזו ויחפשו השקעות מתגמלות יותר, והמקום המתאים ביותר לכך הוא שוק הנדל”ן בארה”ב.

ארה”ב במקום אירופה

עוד חשוב להבין שבעולם של ימינו, שמבחינות רבות מהווה כפר גלובלי, קיפאון בשוק נדל”ן אחד מייצר גאות בשווקים אחרים שמתאפיינים בביקושים ערים. הברקזיט הרחיק משקיעים רבים משוק הנדל”ן בלונדון, ובאופן דומה גם במדינות אחרות באירופה שעשויות להיות מושפעות לרעה מההיחלשות של האיחוד האירופי (למשל בגרמניה) מסתמנת האטה נדל”נית. הזהירות של המשקיעים בנדל”ן מתבקשת לנוכח הרמה המסוימת של אי הוודאות בנוגע לאירו ולאירופה בכלל, ומאחר שהרצון להשקיע בנדל”ן עדיין קיים כמובן, הוסטו הביקושים אל מעבר לאוקיינוס האטלנטי, אל ארה”ב.

מחירי נדל”ן בארה”ב כבר עלו – והצפי הוא להמשך המגמה

שוק הנדל”ן בארה”ב מתאפיין בשקיפות גבוהה מאוד, וישנם לא מעט אתרים שמספקים אינפורמציה יקרת ערך לגבי המגמות השונות של ערך הנכסים (בתים ודירות) בכל מקום ברחבי מדינת הענק, וגם לגבי המגמות המשמעותיות של דמי השכירות בכל הערים בארה”ב ובכל אזור בכל עיר.

ניתוח הנתונים מעלה שמאז משאל העם ביוני 2016 (תהליך ההיפרדות עצמו החל במרץ 2017), כבר עלו המחירים של הנכסים השונים ברחבי ארה”ב, וגם דמי השכירות הממוצעים נמצאים במגמת נסיקה. הצפי הוא שהמחירים ימשיכו לעלות גם בעתיד, ובפרט לנוכח התחזיות לפיהן שער הריבית שקובע הבנק המרכזי בארה”ב (הפד) יישאר נמוך ובטווח של בין 1% ל-1.25%, כך שהמשכנתאות יחסית זולות ומשתלמות מאוד.

איך למזער עוד יותר את רמת הסיכון?

חשוב להדגיש: גם אם נכון להיום ההשפעה של הברקזיט על עולם הנדל”ן בארה”ב הינה חיובית, כלומר פרישתה של בריטניה מהאיחוד האירופי מהווה סיבה טובה נוספת לקחת חלק בהשקעות נדל”ן בארה”ב, וגם אם להערכת המומחים מגמה זו תימשך גם בעתיד, אין שום דרך לדעת בוודאות שההמלצה להשקעי בארצות הברית תהיה תקפה גם בעוד מספר חודשים ובוודאי שלא בעוד מספר שנים, שכן ייתכן שרמת המחירים כבר תהפוך גבוהה מכדי להוות השקעה חכמה (כפי שקורה בישראל).

בהתאם, על-מנת למזער עוד יותר את רמת הסיכון, מומלץ לבצע השקעות נדל”ן בכלל, והשקעות בנדל”ן בארה”ב בפרט, באמצעות מומחים בתחום – אנשי מקצוע שממשיכים לעקוב כל העת הן אחרי השפעות הברקזיט והן אחרי מגמות כלכליות רלוונטיות נוספות.

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:
השקעות נדל”ן בחו”ל – ארה”ב מול אירופה
4 עצות להשקעה בטוחה בנדל”ן בחו”ל
נדל”ן בארה”ב

השפעת הברקזיט על עולם הנדל”ן ועל ארה”ב בפרט
4.5 (90%) 2 vote[s]