4 עצות להשקעה בטוחה בנדל”ן בחו”ל

נדל”ן בחו”ל הוא פוטנציאל גדול – ובמיוחד בתקופה שבה ממשלת ישראל מערימה קשיים על השקעות בנדל”ן כאן בארץ, מה גם שרמת המחירים בישראל גבוהה מאוד ומקשה על השגת תשואות נאות – אבל לצד הפוטנציאל הגדול ישנו גם סיכון בלתי מבוטל בכל השקעה בנדל”ן מעבר לים, ואסור להתעלם מכך.

על-מנת להקטין את רמת הסיכון ולהגיע להשקעה בנדל”ן שתאפשר לכם לישון בראש שקט, כדאי ליישם את 4 העצות הבאות:

1. השקעה בנדל”ן – רק במדינה יציבה מכל הבחינות

הגלובליזציה הפכה את העולם כולו לשוק נדל”ן נגיש מבחינתנו, והאפשרויות רבות ומגוונות – וחלקן גם מפתות מאוד. יחד עם זאת כדאי לזכור שהשקעות בנדל”ן ש”מבטיחות” תשואות גבוהות במיוחד הן גם אלה שמתאפיינות ברמות סיכון גבוהות במיוחד (שכן התשואה תלויה בין השאר, ובמידה בלתי מבוטלת, ברמת הסיכון) ועל כן מומלץ בחום להיזהר מרכישת נכסים במדינות שמתאפיינות בחוסר יציבות מכל סוג שהוא (כלכלית, פוליטית וכו’).

לעומת זאת השקעה בנדל”ן בארה”ב (במדינות החזקות ובטבעות העוטפות את המטרופולינים הגדולים) מבטיחה ראש שקט, ובפרט בתקופה זו שבה הכלכלה האמריקאית במגמת התחזקות וחוזרת להיות דומיננטית ומובילה. גם משבר הסאב-פריים שפקד את שוק הנדל”ן בארצות הברית ב-2007, וליתר דיוק הפקת הלקחים בעקבות האירועים שהובילו לצניחת מחירים דרמטית בכל רחבי ארה”ב, מקטינים במידה ניכרת את רמת הסיכון של השקעות נדל”ן בארה”ב.

2. בדקו האם היזם מושקע גם הוא מהונו העצמי בפרויקט

יזמי נדל”ן הם אנשי עסקים בעלי חזון ואמביציה, ובנוסף גם מחויבות עמוקה להשלמת הפרויקטים שהם יזמו, ומן הסתם שמם הטוב תלוי בהצלחת מיזמי הנדל”ן שלהם.

מצד שני, כשהיזם משקיע בפרויקט נדל”ן מסוים לא רק זמן ומרץ ואנרגיות ומוניטין אלא גם כסף, אין ספק שהמחויבות שלו הופכת גבוהה אף יותר, ומי שמצטרף אליו, כלומר משקיע או שותף בנדל”ן, יכול להיות רגוע יותר ולדעת שייעשו כל המאמצים כדי להשלים את הפרויקט בהתאם להתחייבות כך שניתן יהיה להעריך כי נקבל את התמורה המיוחלת עבור ההשקעה – ובפרט כך הדבר כשמדובר על פרויקטי נדל”ן בארצות הברית.

3. עדיפות להשקעות נזילות

אחד הפרמטרים שיש לבחון בכל השקעה, ובפרט כשעל הפרק השקעה בנדל”ן בארה”ב (שכן כאמור במקרים של השקעות בנדל”ן, כשאנחנו מדברים על חו”ל אנחנו מתכוונים בעיקר לארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות), הוא מידת הנזילות של הכסף – כלומר האם אנחנו יכולים לקבל בחזרה את הכסף במקרה שהתחרטנו או אם מסיבה כזו או אחרת אנחנו זקוקים לכסף מזומן.

לכל קרן שעוסקת בנדל”ן בארה”ב יש מדיניות שונה לגבי נזילות ולגבי האפשרות של כל משקיע למכור את חלקו בפרויקט, וחשוב לוודא מראש מהו המצב, ובפרט אם אתם יודעים שיש סיכוי מסוים שתרצו או תצטרכו את הכסף.

4. קודם מכירים, אחר כך משקיעים

כפי שלקראת קניית דירה למגורים רצוי מאוד להכיר את היזם, לבחון את הרזומה שלו, להתרשם עד כמה הוא אמין ורציני ובאופן כללי האם כדאי לבחור בו, כך גם במסגרת השקעות נדל”ן בארה”ב מומלץ להכין שיעורי בית ולהכיר את החברה שבה משקיעים.

בין השאר חשוב לבדוק מיהם ראשי החברה, מהם הערכים שלאורם היא מתנהלת, אילו הצלחות היו לה בעבר וגם אילו כישלונות (התמודדות נכונה עם כישלונות מעידה על יכולות גבוהות ובסיס איתן) וגם מהן תוכניותיה לעתיד.

באופן דומה כדאי להכיר גם את שוק הנדל”ן בארה”ב, ובפרט באזור שבו מוקם הפרויקט שבו עתיד להיות מושקע הכסף שלכם. בדרך זו תוכלו להבין האם מדובר במקום שנהנה מתנופת פיתוח ועל כן הביקושים בו צפויים לגדול, מהי האוכלוסייה שמתגוררת באזור, מהו ערך הנכסים ובאופן כללי עד כמה גבוה הסיכוי לממש את ההשקעה ברווח נאה.

יישום העצות הנ”ל, ולכל הפחות חלק מהן, מצמצם משמעותית את רמת הסיכון הכרוכה בהשקעה בנדל”ן בארה”ב. באופן טבעי הן תקפות גם למדינות אחרות המתאפיינות בכלכלה איתנה – כך שגם אתם תוכלו ליהנות מתשואה נאה וגם מהסיפוק הרב שמקנה השקעה חכמה בנדל”ן.

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך:
כיצד לבחור היכן להשקיע
יזמות נדל”ן
השקעה בנדל”ן בארה”ב

נשמח אם תדרגו 🙂