4 טרנדים נדל"ניים לשים אליהם לב ב-2017

הניצחון של דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות ארה”ב סיפק לכולנו הוכחה נוספת שהדבר הכי בטוח הוא שאי אפשר להיות בטוחים לגבי התרחשויות בעתיד. אפילו תחזיות של טובי המומחים עלולות להתבדות, שהרי לאורך רוב המרוץ לנשיאות רוב הפרשנים העריכו שהילארי קלינטון תיכנס לבית הלבן בתחילת 2017, ולכן בכל פעם שאנחנו מנסים לנבא מה יקרה חשוב לזכור שהמציאות בימינו דינמית מאוד. יחד עם זאת, אי אפשר להתעלם מהעובדה שבכלכלה האמריקאית, ובפרט בשוק הנדל”ן, צפויים להתרחש שינויים מרחיקי לכת – איש העסקים, יזם הנדל”ן וכוכב הריאליטי הבהיר כי בכוונתו לבצע תמורות של ממש בתחומים רבים, ולכן חשוב לנסות להבין איך תיראה השנה הראשונה של טראמפ בבית הלבן ובפרט כיצד הדבר ישפיע על שוק הנדל”ן בארה”ב.

1. המילניאלים מתחילים את החיים האמיתיים –

המילניאלים, כלומר ילידי שנות ה-80 וה-90 של המאה הקודמת – הם כוח כלכלי רב עוצמה בארה”ב (ולא רק בה, כמובן). בהתאם שינויים בהרגלי הצריכה שלהם משפיעים במידת דרמטית על כלכלת ארה”ב, ואם הטרנד בתחילת 2017 מבחינת אותם מילניאלים הוא לרכוש את הבית הראשון שלהם, אין ספק שהדבר יוביל לעלייה ניכרת בביקוש לנדל”ן בארה”ב. הרצון של המילניאלים להגיע לבית משלהם הוא לא רק טרנד: רבים מהם כבר השלימו את הלימודים האקדמיים וכן סיימו לשלם עבור אותם לימודים, הקריירה שלהם בסימן עלייה וכך גם השכר, ובנוסף הריבית בארה”ב נמוכה כך שמבחינתם כדאי לשלם את המקדמה הדרושה ולקבל הלוואה לטווח ארוך עבור דירה או בית, שמהווים בסיס ל”חיים האמיתיים” אחרי הקולג’ או האוניברסיטה.

2. דור ה-Z רוצה גם הוא בית, ורצוי גדול

המילניאלים, שנקראים גם דור ה-Y, התבגרו בתקופה קשה לכלכלת ארה”ב ולחוסנה באופן כללי (מקריסת מגדלי התאומים ב-2001 דרך הכניסה לעיראק ב-2003 שהלכה והסתבכה וכלה בקריסת שוק הנדל”ן אחרי משבר הסאבפריים ב-2007). בני הדור הבא, דור ה-Z, שכעת הם בגיל ההתבגרות (פחות או יותר בני 15 עד 18), כבר צמחו באמריקה חזקה יותר עם כלכלה איתנה יותר, תחושת עוצמה רבה יותר ובהתאם גם אופטימיות גבוהה יותר. ב-2017, סביר להניח, רוב בני דור ה-Z עדיין לא ירכשו בית משלהם אבל מעניין לראות את תפישת עולמם: מחקר שבחן את עמדתם לגבי בית משלהם גילה ש-97% מה-Z-ים רוצים בית משלהם, ושרובם לא מסתפקים רק בבית אלא רוצים בית גדול ומייחסים חשיבות רבה להגעה למטרה זו. בהתאם, סביר להניח שתוך זמן קצר יחסית, כשבני ובנות דור ה-Z ייכנסו אל שוק העבודה הביקוש לנדל”ן בארה”ב יזנק במידה משמעותית.

3. הכירו את ה-surban

במאה ה-20, ובעיקר במחצית השנייה שלה, המאפיין הבולט של שוק הנדל”ן בארה”ב היה צמיחת הפרוורים. 2017, לעומת זאת, תפגיש אותנו עם מודל חדש – Surban, שמשלב את היתרונות של לב העיר עם יתרונות הפרוור. ה-Surban מאפשר עירוב שימושים באותה שכונה, ובפרט בניית דירות ובתים מסוגים שונים כך שמשפחות גדולות, משפחות חד הוריות (שמספרן הולך וגדל) ורווקים יוכלו לחיות באותו אזור, וליהנות כולם מכל התועלות הטמונות בעיר- פארקים ציבוריים, מרכזי קניות במרחק הליכה, בתי ספר, מקומות עבודה שאפשר להגיע אליהם ברגל ובאופן כללי אורח חיים נכון יותר. פתרונות הדיור של המודל החדש מתאפיינים ברוב המקרים גם במחיר נוח יותר – עוד סיבה לכך שעפ”י התחזיות זהו תחום הנדל”ן שבו צפוי הגידול המשמעותי ביותר ושעתיד לצבור תאוצה בשנה הקרובה.

4. למה הניצחון של טראמפ טוב לשוק הנדל”ן בארה”ב?

הניצחון המפתיע של טראמפ בבחירות עשוי להתגלות כברכה של ממש לשוק הנדל”ן בארה”ב, בעיקר כי הוא צפוי להפחית את המגבלות הרגולטוריות באופן כללי ובפרט על שוק הנדל”ן. בנוסף, הפדרל ריזרב (הבנק המרכזי של ארה”ב, שנקרא גם ה”פד”) צפוי לשמור על רמת ריבית נמוכה במיוחד גם ב-2017, כשבין הסיבות לכך: אם טראמפ יממש את הצהרותיו ויקצץ את הוצאות הממשל במידה ניכרת הדבר עלול להוביל למיתון כלכלי, וכדי למנוע זאת יש לשמור על הריבית נמוכה. יחד עם זאת ייתכן שבטווח היותר ארוך הריבית דווקא תעלה בקצב מהיר יותר, ובמיוחד במצב שבו התוכנית הכלכלית של הנשיא ה-45 של ארה”ב תוביל להיווצרות אינפלציה – כך שעבור המתעניינים באופציה של השקעה בנדל”ן בארה”ב נקודת הזמן הנוכחית היא טיימינג מצוין לעשות זאת.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

השקעות בנדל”ן בחו”ל
השקעות נדל”ן בארה”ב
איך משפיעה בחירת טראמפ על כדאיות ההשקעות בארה”ב

 

נשמח אם תדרגו 🙂