מהי קרקע חקלאית ומי יכול לעשות בה שימוש?

כל אחד מאיתנו קיבל, לפחות פעם אחת, הצעה לרכוש קרקע חקלאית, בהודעה לפלאפון, במכתב בדואר האלקטרוני או  אפילו במפגש פנים אל פנים. עבור רבים מאיתנו מדובר בהצעה קוסמת שיכולה לעזור להגשים את החלום הגדול, חלום הבית הפרטי, החלום שרובנו נושאים בתוכנו ולא יודעים איך להגשים או לא יכולים.

לפני שאנחנו עושים תוכניות ולפני שאנחנו מזמינים קבלן, מוטב שנדע תחילה מהי קרקע חקלאית, מה זה אומר לעשות שימוש בקרקע כזו ומי יכול להשתמש בה. לפני שאנחנו רצים עם החלומות שלנו קדימה, זה הזמן לבדוק במציאות מה עלינו לעשות, בשביל שלא נתעורר יום אחד ונגלה שאנחנו בתוך סיוט.

מה זו קרקע חקלאית

קרקע חקלאית היא קרקע שבתוכנית המתאר המקורית שלה, תוכנית המתאר שקבעה המדינה, היא נועדה אך ורק לגידולים חקלאיים. מכאן שהשווי שלה נמוך מקרקעות שניתן לבנות עליהן. במהלך הזמן, החל משנות התשעים, מסיבות שונות המדינה התחילה להפשיר קרקעות חקלאיות לצורכי בנייה למגורים ולמסחר. הפשרת הקרקע היא למעשה שינוי יעוד הקרקע. המטרה היתה לקחת קרקעות שנועדו אך ורק לחקלאות ולאפשר לבנות עליהן.

במסגרת תוכנית תמ”א 35, בה סוכם שיהיה ניסיון לשמור על שטחים ירוקים וחקלאים מחד ומאידך לרכז יותר אוכלוסיות באזורים עירוניים, נקבע בין היתר, ששטחים חקלאים שקרובים לאזורים עירוניים, יופשרו לצורכי בנייה, לעומת זאת אם מדובר על שטח חקלאי שרחוק מהעיר, אז הסיכוי שהוא יופשר הוא קטן. לכן קרקעות רבות שנמצאות קרוב לערים, הופשרו בשני העשורים האחרונים והחל תנופת בנייה.

מי יכול להשתמש בקרקע חקלאית וכיצד

לפני שנענה על השאלה, מי יכול להשתמש בקרקע חקלאית נסביר תחילה מה צריך לבדוק בשביל לוודא שאכן הקרקעות עומדות להיות מופשרות: וניתן לבנות עליהן:

  • מהי תוכנית המתאר באזור
  • מי המוכר ומה מעמדו
  • הגדרת הקרקע בטאבו
  • מהי תוכנית האב באיזור

חשוב לציין, בדומה לכל אותם פרסומים שאנחנו מקבלים במייל או בפלאפון, לא פעם מדובר בקרקעות שמוצעות למכירה אך עדיין לא הופשרו ולא ברור מתי זה יקרה. לכן יש לשים לב שאנחנו לא ממהרים מדי לשלם עבור קרקע שאין לה מועד הפשרה ידוע.

כל אחד מאיתנו יכול לרכוש קרקע חקלאית, כל עוד יש לנו את סכום הכסף הנדרש. מה שכן, חשוב לברר מה בדיוק התוכנית המוצעת במקום. כלומר, אם מדובר על אדמות חקלאיות שמיועדות בסופו של דבר לבניית אזורים מסחריים או אזור מגורים.

לסיום, קרקע חקלאית היא הדרך שלנו ליהנות מאפשרות אמיתית להגשים את החלום של בית פרטי צמוד קרקע. בשביל שהחלום הזה יתגשם עלינו לשים לב לכל פרט בהצעה שמוגשת לנו, ועלינו לדעת בוודאות, מתי בדיוק הקרקע עומדת להיות מופשרת ואילו זכויות יש לנו עליה. רק לאחר מכן נוכל להתחיל לתכנן ולעצב את החלום של חיינו.

נשמח אם תדרגו 🙂