האם שווה לקחת הלוואה להשקעה בנדל"ן ומה האפשרויות?

רבים מאלו המעוניינים להיכנס לתחום ההשקעות בנדל”ן לא תמיד מחזיקים בהון מספיק עבור פרוייקטים שמסקרנים אותם והם פונים לקבלת הלוואות לצורך כך. האם זה כדאי ומה האפשרויות בכתבה הבאה.

שוק הנדל”ן בישראל נימצא במצב של עקומה חדה בכיוון מעלה בעשור האחרון. המחירים הגיעו לגבהים חדשים ונישברו כל השיאים בעלויות של רכית נדלן או השכרה שלו. ועם כל זאת, רבים עדיין מעוניינים להיכנס להשקעה בתחום זה, גם ברמות המחירים הקיימות, וחלקם אף מתכננים לעשות זאת על בסיס הלוואות ולאו דווקא כסף נזיל.

האם שווה לקחת הלוואה להשקעה בנדל”ן?

השאלה הזאת תקבל תשובה מדי שנה בשנה אך נכון לרגע ניתן לציין שהתשובה חיובית במרבית המיקרים. כל מי שברשותם כסף נזיל \ בתוכנית חסכון כלשהי בבנק ונידרשים לכסף נוסף בדמות הלוואת של מספר שנים או משכנתא ארוכת טווח, יכולים לקבל כיום הלוואה בשיעור ריבית של אחוז אחד + פריים ואף פחות מכך במיקרים מסויימים. כאשר מדובר על משכנתא הנושא מעט סבוך יותר אך עדיין מדובר על שיעור ריבית של 2% + פריים או פחות מכך.

שיעורי ריבית נמוכים שכאלו על הלוואות הופכים השקעה מניבה בנדל”ן, כזו שיכולה להכניס שיעורים של 5-10% תשואה לכלכלית ביותר. אין כל ספק כי השקעה של סכום ההלוואה ותוספת סכום קיים על בסיס החזר כמעט בגובה ההלוואה עצמה וביחס להכנסה של מספר אחוזים היא כדאית לאורך השנים ועם זאת חשוב לקחת בחשבון כי שוק הנדל”ן נימצא בשיא ותיתכן ירידה במחירי השכירות ובגובה התשואה בעוד מספר שנים (או חודשים, אף שאין הדבר סביר כרגע).

מה האפשרויות להשקעה מניבה בנדל”ן כנגד הלוואה?

ענף הנדל”ן מאפשר לא מעט הזדמנויות להשקעה כנגד הלוואה ו\או כסף נזיל. לדוגמא:

דירה – ניתן להתחיל עם דירות בפריפריה שמאפשרות רכישה בסכומים של 800 אלף עד מיליון שח והחזר של 3500-4000 ש”ח בחודש של שכירות. מדובר על תשואה של 5-6% בשנה. מעבר לכך כדאי אף יותר להשקיע לעתים בשתי דירות קטנות בשיעור השקעה של 300 אלף ש”ח לדירה שמניבה תשואה של 2000 ש”ח לחודש. מדובר על תשואה שנתית של כ 8%.

חנות – חנויות עולות במרכזים מסחריים שונים לא יותר מרבע מיליון ש”ח כאשר הן מושכרות בשיעור של 1800 ש”ח ויותר. הדבר מניב רווח של 8-9% בשיעור שנתי.

נדל”ן בחו”ל – מי שאמיצים יותר ומעוניינים בנכסים בשווקים מעבר לים מוזמנים לרכוש דירות בארצות הברית. מוצעים לא מעט פרוייקטים של חברות ניהול ישראליות עם הבטחת תשואה של 10-12% לשנה, כאשר יש לקחת בחשבון עלויות דמי ניהול אפשריים ולעשות בדק שוק עמוק לפני החלטה שכזאת. אופציה נוספת היא רכישה של נדל”ן זול יחסית במזרח אירופה (רומניה, בולגריה, גיאורגיה…) כאשר מדובר על שיעור תשואה של 10% ויותר באזורים מתפתחים.

שורה תחתונה

השקעות בנדל”ן כנגד הלוואה הן פתרון יעיל להשבחת הכסף בשנתיים שלוש הקרוב אך יש לקחת בחשבון שמעב רלכך קשה לצפות שכן ענף זה תנודתי והמגמה בו כרגע היא קרוב לשיא או בשיא עצמו.

מוגש ע”י www.ampacapital.co.il

נשמח אם תדרגו 🙂