השקעות נדל"ן בארה"ב

בית משפחתי בארצות הברית

נדל”ן הוא אחד מאלטרנטיבות ההשקעה הנפוצות ביותר בשנים האחרונות ולנוכח הסיכון הרב הטמון בשוק ההון – הפך לאחד מאפיקי ההשקעה המבוקשים. הגלובליזציה המואצת שחווה העולם הביאה לכך שכיום ניתן ליהנות מהשקעות בכל רחבי תבל כמעט ואכן רבים וטובים עושים זאת. כשמחברים את שתי המגמות, הרי שקל להבין מדוע השקעות נדל”ן בחו”ל, ובפרט בארצות הברית, שלא בכדי זכתה לכינוי “ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות” הן כה פופולאריות.

המשבר בארה”ב וההזדמנות להשקעה

אחת הסיבות העיקריות לאטרקטיביות הגבוהה של נדל”ן בארה”ב היא דווקא המשבר החמור שפקד את השוק הזה לפני שנים לא רבות, וליתר דיוק ב- 2007.

בראשית המאה ה- 21 צמח בשיעור בלתי סביר שיעורן של משכנתאות ה”סאב פריים” – הלוואות לצורך רכישת בית או דירה שניתנו לאנשים שדירוג האשראי שלהם היה נמוך (וחשוב להדגיש כי בארה”ב ישנו מעקב הדוק אחר ההתנהלות הפיננסית של כל פרט ופרט ובהתאם ניתן לו דירוג אשראי מדויק המשקף את יכולת ההחזר שלו). נתון אחד המוכיח עד כמה התופעה הייתה נפוצה הוא זה: בשנת 1996 רק אחת מכל 11 משכנתאות חדשות ניתנה לבעל דירוג אשראי נמוך, ואילו בין השנים 2004 ל- 2006 למעלה מ- 20% מהמשכנתאות היו משכנתאות סאב פריים. נתון נוסף, שממנו ניתן להבין למה האימפקט של המשבר היה כה עז, הוא היקף המשכנתאות המסוכנות בשנת 2006 – 600 מיליארד דולר!

לגידול העצום, וההרסני (ולא רק בדיעבד; גם בזמן אמת היו קולות שהתריעו בפני הסכנה), חברו מספר סיבות ובראשן חוסר האחריות הפיננסית וההתנהלות השערורייתית של הבנקים ושל בתי השקעות בולטים בארה”ב. גם לרשויות המחוקקות חלק נכבד במחדל: ב- 2003, למשל, חוקק “מקדמת החלום האמריקאי” שמטרתו הייתה להקל על הבנקים וגופי המימון להעניק הלוואות ללווים מסוכנים, ושנה לאחר מכן בא לעולם חוק “מקדמת אפס”, שכפי שניתן להבין משמו אפשר מתן משכנתא גם למי שלא שילם כלל מקדמה, צעד מעורר תמיהה לכל הדעות.

בשנים הראשונות השיטה, לכאורה, עבדה מצוין: הגופים שהציעו הלוואות סאב פריים ומשכנתאות מסוכנות מכרו אגרות חוב על מנת לממן את האשראי שסיפקו ללווים המסוכנים, אותם לווים עמדו בהחזרים השוטפים כך שהבנקים וחברות המימון יכלו להחזיר את הכסף לבעלי האג”ח, וכולם – שוב, לכאורה – נהנו מפריחה בשוק הנדל”ן ובכלל. אבל כשמחירי הנדל”ן החלו לעלות ובעקבותיהם גם הריבית בארה”ב, יותר ויותר לווים בעייתיים לא הצליחו לעמוד בהחזרים, בבנקים נוצר גירעון של ממש, ועל מנת לכסותו – כדי להחזיר את הכסף לבעלי אגרות החוב – הם העמידו את הנכסים של אותם לווים מסוכנים למכירה. השוק האמריקאי הוצף בבת אחת בכמות עצומה של בתים ודירות (כמו גם נדל”ן אחר) והמחירים קרסו בעשרות אחוזים תוך זמן קצר מאוד.

עוצמת המשבר הייתה חמורה במיוחד, והוא התגלגל אל מדינות רבות ברחבי העולם. כלכלות רבות, במיוחד באירופה, נקלעו למצוקה של ממש, שכן גופים רבים השקיעו (באמצעות אגרות החוב) בבנקים ובבתי ההשקעות האמריקאים וכמובן הפסידו סכומי כסף עצומים.

כיום, מספר שנים אחרי, כבר מסתמנת מגמה הפוכה, ומחירי הנדל”ן בארה”ב שבים לעלות – אולם הרמה ההתחלתית שלהם בעקבות משבר הסאב פריים הייתה כה נמוכה, כך שעדיין ניתן למצוא הזדמנויות אטרקטיביות במיוחד (ולנוכח מגמת העלייה, הרי שנכסים אלה צפויים להניב תשואה נאה מאוד).

איך להימנע מנפילות כואבות בעזרת האינטרנט?

מי שנכווה ברותחין, אמרו חז”ל, נזהר בצוננין, ואכן יש להיזהר לפני שמתחייבים להשקעות נדל”ן בארה”ב, גם אם השוק נמצא כאמור במגמת עלייה ואילו מחירי הנכסים עדיין נמוכים (בניגוד לישראל, שבה גם אם מחירי הנדל”ן ימשיכו לעלות, כבר כעת הם ברמה גבוהה מאוד ולכן התשואה הצפויה נמוכה יחסית).

אחת הדרכים המומלצות לאיתור השקעה בנדל”ן בארה”ב היא להיעזר באינטרנט על מנת להתמצא בכל המתרחש בשווקי הנדל”ן השונים ברחבי מדינת הענק.

מיקומים לההשקעות נדלן בארהב

כך לדוגמה אתר בשם Zillow.com מספק אינדיקציה מדויקת למדי לגבי מחירי נכסים בכל אזור וכן לגבי גובה השכירות המקובל בכל מקום. גם Rentometer.com מספק נתונים עדכניים לגבי דמי השכירות אותם תוכלו לקבל עבור כל נכס מניב בארה”ב שאתם מתעניינים בו, ו- Greatschools.org מדרג את רמת בתי הספר בכל אזור כאינדיקציה לאיכות האוכלוסייה שגרה שם.

ישנם כמובן עוד אתרים שניתן להיעזר בהם – ובאופן כללי מומלץ לנצל את רמת השקיפות הגבוהה ואת הנגישות הרבה של מידע בכל הקשור לשוק הנדל”ן בארה”ב על מנת לקבל החלטות מושכלות שיניבו רווחים נאים במיוחד.

לא בלי עו”ד!

אסור בשום פנים ואופן לוותר על שירותיו של עורך דין איכותי, ובפרט כזה המתמחה בתחום הנדל”ן בארה”ב. מדובר בהוצאה כספית בלתי מבוטלת, אולם למי שבוחר להשקיע בנדל”ן אמריקאי בכוחות עצמו ובאופן ישיר, זוהי פוליסת ביטוח חשובה מאין כמותה שתמנע נפילות שעלולות להיות כואבות במיוחד – הן בגלל נוכלים (וכבר היו לא מעט מקרים, למרבה הצער, שבהם אנשים תמימים שחיפשו השקעה משתלמת בארה”ב הפסידו חסכונות של עשרות שנים), הן בשל היבטי מיסוי והן עקב אי ידיעת החוק בקשר לנדל”ן בארה”ב.

מילון המונחים לנדל”ן בארה”ב

השקעה בארה”ב באמצעות קרן נדל”ן

דרך נוספת להקטין את אלמנט אי הוודאות הטמון בהשקעה בנדל”ן בארה”ב היא להשקיע באמצעות חברת נדל”ן, כשבאופן טבעי כדאי להעדיף חברות בעלות ניסיון בהשקעות בנדל”ן באופן כללי ובעלות בקיאות ספציפית בנעשה בשוק האמריקאי.

כמובן שחשוב לבחור בחברת נדל”ן אמינה ושקופה למשקיעיה, בכך ניתן יהיה להבטיח כי אנשי המקצוע שלה יציעו לכם הזדמנויות מתגמלות עבורכם ולא כאלה שנועדו להעשיר את קופתה של החברה או להשיג אינטרסים זרים אחרים. על מנת לבחור בצורה מוצלחת חברת נדל”ן שבאמצעותה תגיעו לנכס מניב בארה”ב מומלץ לברר פרטים אודות החברה והעובדים בה, הן דרך האינטרנט והן באמצעות המלצות מלקוחות קיימים, ולא להסתפק בהבטחות נוצצות או מצגות מרשימות.

השקעה בנדל”ן בארה”ב באמצעות חברה בעלת ידע וניסיון רלוונטיים תאפשר גם לכם ליהנות מגידול בהכנסות השוטפות ומבעלות על נכס שערכו יצמח עם השנים – ויעניק גם לדורות הבאים תשואה שוטפת וביטחון כלכלי.

קרן ראשונים – השקעות נדל”ן בארץ ובחו”ל מתמחים בהשקעות בארה”ב

הכנסו לרשימת המשקיעים שלנו (ללא כל עלות) ונודיע לכם בכל פעם שנפתחת הזדמנות השקעה חדשה.

 

אולי יעניין אותך קריאה נוספת על:

השקעות נדל”ן בארה”ב – יש הזדמנויות שלא כדאי לפספס!

השקעות נדל”ן בארה”ב
4.5 (90.77%) 13 vote[s]